• Nagłówek

     •        ''Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć

      o tym, jak żyć, co robić i jak postępować,

      nauczyłem się w przedszkolu…''

       

      Robert Fulghum      Wyprawka na nowy rok szkolny

      wyprawka-2021-2022.docx


       

      Rok szkolny 2020/2021

       

       

       

       

       

       

       

                 

       

       

      Certyfikat uznania...

      W roku szkolnym 2019/2020 grupa Sówki dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” organizowanym przez wydawnictwo MAC Edukacja.

      W ramach projektu dzieci uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów, którzy czytali przedszkolakom. Zaproszeni goście opowiadali o swojej pracy i wspólnie bawili się z naszymi Sówkami.

      Miło nam poinformować, że przedszkolaki przy pomocy rodziców i nauczycieli wykonały wszystkie  zadania projektowe. W związku z tym punkt przedszkolny i szkołę odznaczono certyfikatem wzorowej placówki. Akcja będzie kontynuowana w nowym roku szkolnym. Tymczasem wszystkim zainteresowanym przypominamy fragment przedszkolnej kroniki.

      SZKOLA_PODSTAWOWA_W_ZABIELU.pdf

           

       

      Rozpoczęcie roku 2020/2021 

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 za nami. Dziecko, które w tym wyjątkowym dniu zaszczyciło nas swoją obecnością, otrzymało spersonalizowany upominek powitalny: imienną zakładkę do książki z zaczarowanym ołówkiem i balonem.

      W grupie Sówek znalazło się 18 wspaniałych dzieci, od których możemy się wiele nauczyć. Życzymy naszym kochanym przedszkolakom przede wszystkim zdrowia, uśmiechu i pozytywnej energii, jaką mogliby obdarować cały świat!

        

      Dzień Dobroczynności

      Dzieci z Punktu Przedszkolnego w Zabielu wraz z nauczycielami celebrują ważne święta, uroczystości i wydarzenia. Pierwszą wspólną uroczystością okazał się Światowy Dzień Dobroczynności zwracający uwagę na znaczenie pomocy humanitarnej, wolontariat oraz działania organizacji charytatywnych. Przedszkolaki uczestniczyły w przygotowanych na te okazję zajęciach dydaktycznych, grach i zabawach. Dzieci na pamiątkę tego wyjątkowego dnia odbiły dłoń na papierowym sercu.

        

      Dzień Przedszkolaka

      Jak co roku w grupie Sówek świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Dzieci uczestniczyły w grach i zawodach sportowych oraz zabawie tanecznej. Humor dopisywał, a zaangażowanie i trud każdego przedszkolaka został doceniony. Dzień zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i odznak. Słodką niespodziankę przygotowała także obsługa kuchni. Dziękujemy za pamięć i płynące zewsząd życzenia wszelkiej pomyślności!

        

      Święto Pieczonego Ziemniaka i Dzień Chłopaka

      Święto Pieczonego Ziemniaka to wydarzenie odbywające się na przełomie września i października. Zgodnie z wieloletnią tradycją organizacją uroczystości zajmują się nauczyciele, uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Zabielu lub Szkoły Podstawowej w Lachowie. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną obchody Święta Pieczonego Ziemniaka i Dnia Chłopaka odbyły się w przedszkolu w tym samym terminie bez udziału osób trzecich spoza społeczności przedszkolnej.

      Najważniejszym punktem programu okazały się rozgrywki sportowe i zabawy taneczno-ruchowe. Po wyłonieniu zwycięzców w poszczególnych konkurencjach uczestnicy zawodów skosztowali upieczonych kiełbasek i ziemniaków. Dzieci otrzymały pamiątkowe medale. Chłopcy zostali wyróżnieni dodatkową niespodzianką z okazji ich święta. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a sprzyjająca aura umożliwiła zabawę i integrację na świeżym powietrzu. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję.

             

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      We wrześniu mądre Sówki wzięły udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Tematem przewodnim były historie zielonych przyjaciół z Gangu Fajniaków. Ekobohaterowie opowiedziały przedszkolakom, w jaki sposób należy dbać o naszą planetę, aby zachować jej piękno, zieleń i czystość. Przesłanie Fajniaków: „Z naturą za pan brat ochronimy świat!” zapamiętał każdy przedszkolak. Dzieci otrzymały odznaki z wizerunkiem Fajniaków, wzięły udział w zabawie tanecznej, nauczyły się piosenki o supermocach natury oraz pomalowały wybranego przez siebie bohatera. 

          

      Dzień Pluszowego Misia

      Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia rozpoczęły się wczesnym rankiem. Każde dziecko z troską i czułością dbało w domu o pluszowego przyjaciela, którego można było oglądać na slajdach prezentacji multimedialnej. W uroczystościach wziął udział także wirtualny mały miś, który opisuje przedszkolakom świat wielkiej literatury.

      Nasi wychowankowie rozpoznali na zdjęciach, opisali i przedstawili grupie pluszowych przyjaciół. Następnie samodzielnie wykonali misia z kolorowego papieru, nakarmili go i układali misiowe puzzle.

      Atrakcją okazało się wycinanie i ozdabianie misiowych opasek i wspólna zabawa taneczna. Dzień zakończył się głośnym czytaniem utworów literackich o misiach, wręczeniem odznak i medali.

               

      Odwiedziny wyczekiwanego przez dzieci gościa

      Mikołajki to wyjątkowe święto w przedszkolu, które uwielbiają wszystkie maluchy. Dzieci przygotowują się do mikołajek dużo wcześniej: dekorują salę, śpiewają piosenki, przygotowują świętemu Mikołajowi niespodzianki. Po długim oczekiwaniu nadszedł ten wspaniały dzień. Święty Mikołaj zawitał do przedszkolaków 7 grudnia. Przywitał się z dziećmi, porozmawiał z nimi oraz wysłuchał piosenki zaśpiewanej z myślą o nim.

      Po koncercie święty Mikołaj rodał przedszkolakom prezenty. Zadowolone dzieci odbierały upominki, obiecując grzeczne zachowanie przez cały rok. Na zakończenie święty Mikołaj przypomniał, że chciałby obdarować dzieci na całym świecie, dlatego nie może dłużej zostać w przedszkolu.

       

      received_169117761619903.mp4

      received_2786475051673933.mp4

           

       Dzień Babci i Dziadka

      Dziadkowie to słowo, które dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim tym, co dobre. Przedszkolaki wiedzą, że babcia z dziadkiem czynią ich dzieciństwo najszczęśliwszym etapem w życiu. Dziadkowie często znajdują wolny czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, rozumieją dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie kochają wnuczęta będące radością ich życia.

      Dzieci z grupy Sówki w szczególny sposób uczciły Dzień Babci i Dziadka. Pragnąc podziękować dziadkom za miłość, wystąpiły na scenie. Przedszkolaki zaprezentowały spektakl muzyczny przygotowany na tę wyjątkową okoliczność. Atmosfera była uroczysta i pełna radości. Po powrocie do domu dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom piękne upominki-kalendarze ze swoim wizerunkiem, lampiony i kwiaty.

      Korzystając z okazji, składamy najwspanialszym Babciom i Dziadkom powinszowania.  Życzymy Państwu przede wszystkim zdrowia, uśmiechu, pogody ducha, radości i dumy z każdego dnia spędzonego z wnuczętami.

      received_1380184595681823.mp4

       

              

      Uroczystości w roku szkolnym 2019/2020

      Czekając na przedszkolaków...

       

      Dzień Przedszkolaka

      20 września 2019 roku w grupie wek świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. W tym wyjątkowym dniu grupa przedszkolaków uczestniczyła w grach i zawodach sportowych oraz zabawie tanecznej. Dzieci próbowały spacerować po torze przeszkód, nie upuszczając jajka lub piłeczki, rzucały ogromną kostką, wykonały prace plastyczne oraz zatańczyły układ taneczny z balonem. Humor dopisywał, a zaangażowanie i trud każdego przedszkolaka został doceniony. Dzień zakończył się zabawą taneczną oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów i odznak. 

       

       

      Spotkania z bibliotekarką...

      W roku szkolnym 2019/2020 kontynuowano współpracę z pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Spotkania odbywały się cyklicznie. W trakcie każdego z nich bibliotekarki, m.in. pani dyrektor Teresa Alina Skrodzka, czytały dzieciom książki z zakresu literatury dziecięcej, wykonywały z nimi tematyczne prace plastyczne, rozwiązywały łamigłówki i cierpliwie odpowiadały na liczne pytania.

      Dzięki głośnemu czytaniu nasi podopieczni otrzymali miano moli książkowychwink. Mądre Sówki z uśmiechem na ustach podróżowały do krainy literatury oraz regularnie wypożyczały książki.

      Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Alinie Teresie Skrodzkiej oraz pozostałym pracownikom za zainteresowanie i zaangażowanie okazane małym czytelnikom. Liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

       

      Wizyta farmaceutki

      Z początkiem roku szkolnego grupa Sówki dołączyła do ogólnopolskiego projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury". Pomysłodawca akcji to wydawnictwo MAC Edukacja.

      W ramach projektu dzieci uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów, którzy czytali przedszkolakom. Oprócz tego zaproszeni goście mówili o swojej pracy i wspólnie bawili się z dziećmi.

      Jako pierwsza do przedszkola zawitała pani Anna Mieczkowska pracująca w charakterze farmaceutki. Pani Anna opowiedziała przedszkolakom, na czym polega zawód farmaceuty, przypomniała, jak wygląda apteka oraz utrwaliła zasady bezpieczeństwa dotyczące leków. Następnie przeczytała dzieciom opowiadanie o tematyce prozdrowotnej. Serdecznie dziękujemy za wizytęlaugh 

       

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      We wrześniu mądre Sówki wzięły udział w akcji Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania organizowanej przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Zabielu. Spotkanie przygotowały panie z edukacji wczesnoszkolnej: Katarzyna Kalinowska, Mariola Szymańska, Halina Nadolna, Barbara Bohuszko.

      W projekcie uczestniczyli dyrektor i kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem: pani Alina Teresa Skrodzka i pani Barbara Sielawa. Zaproszeni goście przeczytali uczniom i przedszkolakom wiersze o tematyce jesiennej. Bibliotekarki przygotowały dzieciom także interesujące zagadki. Zwycięzcą okazał się ten, kto udzielił prawidłowej odpowiedzi.

      Dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym mogliśmy aktywnie uczestniczyć w akcji.

       

      Dzień Chłopaka

      Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Zabielu celebrują wyjątkowe dni i święta. Dzień Chłopaka zapisał się w pamięci dzieci ze względu na rozgrywki sportowe. Podsumowaniem były medale wręczone chłopcom oraz słodkości.

       

       

      Warsztaty kulinarne

      Nasi podopieczni interesują się gotowaniem i pieczeniem, dlatego byli bardzo zainteresowani warsztatami kulinarnymi z pracownikami Akademii Małego Kuchcika. Spotkanie organizowały panie z edukacji wczesnoszkolnej, m.in. : Mariola Szymańska.

      Akademia Małego Kuchcika  to mobilne warsztaty kulinarne dla dzieci. Podczas zajęć dzieci nabywają umiejętności kulinarne, zdobywają wiedzę na temat zdrowego odżywiania, a przede wszystkim dobrze się bawią, tworząc zróżnicowane potrawy.

      Przedszkolaków zainteresowało, jak robi się malinowe lody azotowe. Szkolna pracownia zamieniła się w magiczną krainę, w której wszystko okazało się możliwe do zrealizowania. Powstały smaczne lody azotowe i koktajle molekularne.

      Dzieci nawiązały relacje, współpracowały ze sobą oraz wzięły  odpowiedzialność  za podejmowane decyzje. Wzmocniły zdolność koncentracji i umiejętności motoryczne.

             
       

      Święto Pieczonego Ziemniaka

      Święto Pieczonego Ziemniaka to wydarzenie odbywające się na przełomie września i października. Zgodnie z wieloletnią tradycją organizacją uroczystości zajmują się nauczyciele, uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Lachowie lub Szkoły Podstawowej w Zabielu.

      Tegoroczne obchody miały miejsce w Szkole Podstawowej w Zabielu. Uczniowie z klas I-III świętowali 17 października. Wspólne spotkanie zaczęli od gry terenowej, w której  musieli odpowiadać na pytania sprawdzające  wiedzę o ziemniaku. Kolejną atrakcją były „ziemniaczane konkurencje”. Każdy uczeń wykazał się sprawnością fizyczną i refleksem podczas, np. transportowania lub przekazywania sobie ziemniaka. Pogoda była wspaniała, a pobyt na świeżym powietrzu pobudził apetyt uczestników. Ziemniaki pieczone w ognisku smakowały wybornie. Okazało się, że tradycyjny ziemniak, jak zwykle może sprawić wiele radości.

      21 października do Zabiela przybyli goście z Lachowa. Przedszkolaki, rodzice i nauczyciele wzięli udział w grach i zabawach tanecznych. Najważniejszym punktem programu okazał się konkurs na najciekawszego ludzika zrobionego z darów jesieni. Dzieci z rodzicami ochoczo przystąpili do konkurencji. Po wyłonieniu zwycięzców i wręczeniu nagród uczestnicy skosztowali upieczonych kiełbasek i ziemniaków. Kolejną niespodzianką był słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Zabielu. Dzień upłynął w miłej atmosferze służącej wielopokoleniowej integracji. Sprzyjająca aura umożliwiła zabawę na świeżym powietrzu. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję.

      Dziękujemy dyrekcji Szkoły Podstawowej w Zabielu, rodzicom i nauczycielom z Punktu Przedszkolnego w  Zabielu i Lachowie oraz wychowawcom i opiekunom dzieci z klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Zabielu i Lachowie za zaangażowanie, wsparcie oraz pomoc  w organizacji tego wyjątkowego święta.   

                  

       

      Kolejne spotkanie czytelnicze...

      Z początkiem roku szkolnego grupa Sówki dołączyła do ogólnopolskiego projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury". Dzieci uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów, którzy czytali przedszkolakom. Oprócz tego zaproszeni goście mówili o swojej pracy i wspólnie bawili się z dziećmi.

      Ksiądz Dariusz Narewski proboszcz z Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu był kolejnym gościem, który odwiedził przedszkolaków. Duchowny przeczytał dzieciom fragmenty "Biblii dla dzieci" oraz kilka wierszy ks. Jana Twardowskiego. Następnie rozmawiał z dziećmi o tym, w jaki sposób można zostać dziecięcym świętym-uśmiechniętym. Serdecznie dziękujemy za wizytęlaugh 

        

       

      Zajęcia teatralne z instruktorem

      W ramach współpracy z Centrum Kultury Gminy Kolno dzieci z punktu przedszkolnego uczestniczyły w cyklicznych spotkaniach z instruktorem teatralnym, rozwijając ukryte talenty i zdolności. Zabawy parateatralne ułatwiły przedszkolakom oswojenie się z emocjami towarzyszącymi występom publicznym. Podczas zajęć dzieci nabywały pewności siebie, kształtowały poczucie własnej wartości i uczyły się rozpoznawania stanów emocjonalnych. W trakcie warsztatów znalazł się także czas na czytanie, a tym samym kontynuację projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.

      Warsztaty prowadził instruktor teatralny pan Kazimierz Koter. Dziękujemy za współpracę i czekamy na nowe spotkania w kolejnym roku szkolnym.

          

       

      Warsztaty kulturowo-językowe w Koźle

      Przedszkolaki z grupy Sówki to mądre i ciekawe świata główki, dlatego też chętnie uczestniczą w wyjazdach poza teren przedszkola. W I semestrze wzięły udział w warsztatach kulturowo-językowych organizowanych przez animatorów z Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle.

      Spotkanie zintegrowało grupę przedszkolną. Dzieci wzięły udział w licznych grach i zabawach, utrwalając słownictwo z zakresu języka angielskiego. Nowe wyzwania sprzyjały współpracy rówieśniczej oraz przestrzeganiu zasad pozytywnej rywalizacji. Czekamy na kolejne spotkanie!

          

       

      Dzień Postaci z Bajek

      W naszym przedszkolu celebrujemy różnorodne uroczystości. Jednym z takich wydarzeń było święto na cześć postaci z bajek. Dzień rozpoczął się od wyboru ulubionego bohatera oraz przyklejenia odznak. Następnie rozegrano zawody sportowe.

      Spektakl teatralny przygotowany przez starszych uczniów pod okiem pani Barbary Bohuszko to kolejna atrakcja, dzięki której dzieci przeniosły się do lasu zamieszkanego przez urocze słodziaki. Przedszkolaki rozpoznały bajkowych bohaterów. Ciekawe doświadczenie potwierdziło, że warto czytać bajki. Starszym koleżankom i kolegom dziękujemy za wiele pozytywnych emocji!

             

       

      Lubimy bajki!

      W ramach projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” przedszkolaków odwiedził kolejny niezwykły gość. Wspólnie słuchaliśmy bajek czytanych przez animatorkę kultury i bibliotekarkę z Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle. Iza Murawska przeczytała dzieciom wartościowe bajki polskich twórców.  W spotkaniu towarzyszyli również bohaterowie znani z edukacyjnych programów telewizyjnych.

      Przedszkolaki wzięły udział w bajkowym konkursie oraz poznały historię Minnie i Miki. Dodatkową atrakcją okazały się balony z sobowtórami najsłynniejszych myszek świata podarowane dzieciom przez panią Izę. Nasi podopieczni spędzili twórczo i aktywnie dzień. Serdecznie dziękujemy za wizytę i przygotowane niespodzianki.

       

       

      Narodowe Święto Niepodległości

      11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

      Wychowankowie z punktu przedszkolnego włączyli się w szkolne obchody odzyskania niepodległości. Wspólnie ze społecznością szkolną dzieci odśpiewały hymn państwowy oraz uczestniczyły w uroczystej akademii.

          

       

      Uczymy ratować!

      Udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to powinność każdego człowieka. Bardzo ważne jest kształtowanie postaw służących zachowaniu zdrowia i bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie tematyki udzielania pierwszej pomocy od najmłodszych lat.

      Przedszkolaki i starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zabielu z  zainteresowaniem oglądali pokaz pierwszej pomocy zorganizowany przez ratowników z Grupy Ratowniczej Nadzieja w Łomży. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny, a ratownicy sprawili, że każdy uczestnik wykazał się aktywnością w trakcie utrwalania:  numerów alarmowych, zasad bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ułożenia do pozycji bocznej osoby nieprzytomnej i czynności reanimacyjnych.

      Uczestnicząc w warsztatach, dzieci zdobyły bezcenne umiejętności. Jesteśmy wdzięczni ratownikom medycznym za zaangażowanie, poświęcony nam czas oraz praktyczne wskazówkiheart yes.

            

       

      Dzień Pluszowego Misia

      Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia rozpoczęły się wczesnym rankiem, gdy dzieci z ukochanymi misiami przybyły do przedszkola. Każde dziecko z troską i czułością dbało o pluszowego przyjaciela. W uroczystościach wziął udział także miś Bruno, który opisuje przedszkolakom świat wielkiej literatury.

      Nasi wychowankowie opisali i przedstawili grupie przyniesione przez siebie misie. Następnie poznali historię pluszowego misia, dowiedzieli się, w jakich bajkach występują misie oraz zatańczyli z przyjaciółmi do znanych przebojów dziecięcych.

      Atrakcją okazało się samodzielne przygotowywanie misiowych kanapek, wykonanie portretu misia dowolną techniką oraz pamiątkowe zdjęcie z misiem w tle. Dzień zakończył się głośnym czytaniem wierszy o misiach, wręczeniem odznak i medali. Czytały nam wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariusza.

                  

       

      Tradycje andrzejkowe

      Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. Dzieci z punktu przedszkolnego również chciały poznać uroki wróżb, dlatego wzięły udział w zabawie andrzejkowej.

      Nastrojowa muzyka, „czarodziejskie” dekoracje i przebrania, wprowadziły przedszkolaków w świat magii. Tego dnia do przedszkola zawitali: księżniczki, superbohaterowie, koty, krokodyle, przedstawiciele służb porządkowych, czarodzieje, skrzaty  i inne magiczne istoty, a nawet profesjonalny fotograf!

      Dzieci bawiły się wyśmienicie, a każda nowa wróżba (lanie wosku, rzucanie grosikiem na szczęście, przekładanie butów, szkatułka z niespodzianką)  wzbudzała w nich ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabrały ze sobą „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu.

      Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy przedszkolakom wielu radosnych przeżyć.