• I Dzień Wiosny w naszej szkole.

• Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi(…)

Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty.”

21 marca 2023 roku zgodnie  z tradycją  uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabielu pożegnali zimę i powitali upragnioną wiosnę.

Atrakcją tego dnia były warsztaty archeologiczne. Podczas zajęć  w kilku grupach wiekowych dzieci poznały zawód archeologa oraz dowiedziały się, w jaki sposób można „dotknąć przeszłości”. Obejrzały narzędzia pracy prawdziwego archeologa, wykopały (w przygotowanym modelu-piaskownicy) zabytki przy pomocy archeologicznych sprzętów oraz spróbowały poskładać techniką puzzli 3D zniszczone zabytki w całość . Zajęcia prowadzone przez Pana Pawła przybliżyły również dzieciom historię pisma. Uczniowie poznali starożytne sposoby przekazywania informacji, zobaczyli jak wykonuje się papirus, wylepili gliniane tabliczki i przy pomocy stilusów zapisywali tekst na woskowych tabliczkach, a także uczyli się pisać gęsim piórem. Każdy uczestnik samodzielnie napisał na glinie tekst pismem klinowym w języku starożytnych Sumerów oraz  miał okazję uczestniczyć w zajęciach w średniowiecznej kaligrafii. Starsze grupy poznały tajniki powstawania dawnych narzędzi, biżuterii oraz uczyły się rozpalać ogień. Zajęcia  były pasjonującym przeżyciem dla Młodych Odkrywców.

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków na realizację Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2023.

Oprócz warsztatów  dzieci brały udział w zajęciach kulinarnych, w pokazie mody, zmaganiach sportowych oraz zajęciach plastycznych. Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Ten dzień upłynął w radosnej atmosferze. Zabawa była super!