• Uczniowie z Zabiela pomogli Fundacji Zwierzęca Polana
     • Uczniowie z Zabiela pomogli Fundacji Zwierzęca Polana

     •  

      Uczniowie z klasy II a gimnazjum w Szkole Podstawowej w Zabielu w wyniku przeprowadzonych akcji sprzedaży babeczek oraz upieczonych przez siebie gofrów i tostów zebrali 930 zł i 57 gr. Pieniądze te zostały wpłacone na konto Fundacji Zwierzęca Polana, która pomaga zaniedbanym, niechcianym lub przeznaczonym na rzeź zwierzętom. 
      Uczniowie oraz nauczyciele koordynujący akcję pragną serdecznie podziękować firmom, bez których finansowego i rzeczowego wsparcia  nie udałoby się przeprowadzić wspomnianych akcji. Są to: Dwór Rogiński, PPHU KUAR z Zabiela, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, Ferma Drobiu "Banaś", Firma AimControllers z Zabiela.
      Wszystkie akcje pomocy fundacji przeprowadzono w ramach konkursu organizowanego przez GOPS w Kolnie pt. "Jesteś mocny, bądź pomocny".
       

    • Pomagamy, bo kochamy - gimnazjaliści z Zabiela z wizytą w "Zwierzęcej Polanie"
     • Pomagamy, bo kochamy - gimnazjaliści z Zabiela z wizytą w "Zwierzęcej Polanie"

     • 26 kwietnia uczniowie z klasy IIa gimnazjum wraz z nauczycielkami: Elżbietą Kalatą i Małgorzatą Dawid odwiedzili przytulisko dla zwierząt "Zwierzęca Polana" w Rogienicach Wypychy. Znajdują się tam uratowane przed rzezią lub odebrane właścicielom zwierzęta, głównie konie.


      Gimnazjaliści z klasy 2a wykonali wiele prac porządkowych, m.in. posprzątali padoki. Przywieźli też zebraną w szkole karmę dla piesków znajdujących się pod opieką fundacji. Do szkoły wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi, że udało się pomóc. Następny wyjazd planowany jest na czerwiec.

    • Akcja "Żonkil"
     • Akcja "Żonkil"

     • 17 kwietnia w Szkole Podstawowej w Zabielu klasa IIa gimnazjum wręczała uczniom i nauczycielom wykonane przez siebie żonkile w ramach akcji "Żonkil" prowadzonej corocznie przez Muzeum Żydow Polskich "Polin". Ten gest miał upamiętnić 75 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W sali gimnastycznej szkoły został również wyświetlony udostępniony przez muzeum film pt. "Nie było żadnej nadziei" opowiadający o tragicznych losach powstańców.

    • "Wtorek z babeczką" w Szkole Podstawowej w Zabielu
     • "Wtorek z babeczką" w Szkole Podstawowej w Zabielu

     • Przez trzy kolejne wtorki, począwszy od 11 kwietnia, uczennice klasy IIa gimnazjum sprzedawały upieczone przez siebie babeczki. Pieniądze ze sprzedaży tych słodkości zostaną przeznaczone na wsparcie Fundacji "Zwierzęca Polana", która pomaga chorym i niechcianym zwierzętom. Akcja pomocy obejmująca szereg działań prowadzona jest pod kierunkiem nauczycielek: Elżbiety Kalaty i Małgorzaty Dawid.

    • Powiatowy konkurs BRD
     • Powiatowy konkurs BRD

     • Znamy najlepszych w tegorocznej edycji powiatowego turnieju BRD! Gratulacje dla drużyny gimnazjalistów z Zabiela!. Najlepszy zawodnik to Dawid Kopacz. Puchary, nagrody i dyplomy wręczali przedstawiciele KPP w Kolnie, WORD w Łomży oraz samorządowcy. Przed najlepszą drużyną z powiatu teraz etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Trzymamy kciuki!

    • Wtorek z Babeczkami
     • Wtorek z Babeczkami

     • W każdy wtorek, klasa IIa będzie sprzedawać własnoręcznie wykonane babeczki, z których dochód zostanie przekazany na fundację ''Zwierzęca polana''. Kupując nasze babeczki pomagasz zwierzętom, które trafiając do ''Zwierzęcej polany '' zyskują nowe, lepsze życie.

    • Zbieramy baterie
     • Zbieramy baterie

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie! Nasza szkoła przystąpiła do programu "Zbieraj Baterie". Od listopada na dolnym korytarzu stoi pojemnik, do którego wrzucamy zużyte baterie i akumulatory przenośne. Zbliża się miesiąc finałowy (maj), dlatego też prosimy o większe zaangażowanie i wsparcie. Dziękujemy!

      Uwaga: większe ilości należy przekazać p.Wiśniewskiej lub L.Banach.

    • Wielkanoc 2018
     • Wielkanoc 2018

     • Niech z okazji Wielkiej Nocy radość, pokój w życie wkroczy, szczęścia, zdrowia i dostatku -   życzy społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Zabielu.

       

       

    • „Zdrowo, sportowo, bezpiecznie”- I Dzień Wiosny w Zabielu
     • „Zdrowo, sportowo, bezpiecznie”- I Dzień Wiosny w Zabielu

     • 21 marca w Szkole Podstawowej w Zabielu obchodzono  I  Dzień Wiosny. Aby uczcić to niewątpliwie radosne święto,  Samorząd Uczniowski  pod kierownictwem p. Ewy Kiełczewskiej zorganizował wiele atrakcji dla uczniów, którzy tego dnia przyszli do szkoły.

      Pierwszym punktem programu było jednak wystąpienie przygotowane przez panią Ewę Leszczyńską z Fundacji „Zwierzęca Polana”. Zaproszony gość opowiadał o sprawach dotyczących pomocy  niechcianym, przeznaczonym na rzeź zwierzętom  oraz o problemach, z którymi na co dzień boryka się fundacja.    Wystąpienie to rozpoczyna akcję pomocy podopiecznym Fundacji prowadzoną przez gimnazjalistów z klasy IIa pod opieką wychowawczyni – Elżbiety Kalaty - w ramach organizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolnie konkursu pod hasłem „Jesteś mocny? Bądź pomocny!”

      Kolejne punkty programu to konkurencje międzyklasowe, w których uczestniczyli też wychowawcy .Większość z konkurencji inspirowana była znanymi programami telewizyjnymi. Były więc: „Jeden z pięciu”, „Jak to leciało?” i „Kalambury”. Wychowawcy zaś musieli namalować własny portret z zawiązanymi oczami. Zadaniem p. wicedyrektor było odgadnięcie, do kogo owe dzieło należy. Zwycięzcą turnieju została klasa IIIb. Świetnie spisali się jednak wszyscy. Dzień można uznać za bardzo udany, bo edukacja przez zabawę to coś, co uczniowie lubią najbardziej.

    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     • Wszystkim Paniom, w dniu Ich święta, życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia i radości. Dedykujemy Wam ten oto wiersz heart

       W tym dniu należącym wyłącznie do Ciebie
      Pragnę zaofiarować Tobie wszystkie
      Wspaniałości tego świata a Ty spośród
      Tych wybierz te które przyniosą Ci radość,
      Miłość i szczęście                                                                                                                                    By się spełniły Twoje życzenia
      By się ziściły Twoje marzenia
      By uśmiech często gościł na Twej twarzy
      Byś zdobyła w życiu, szczyt swoich marzeń
      Wszystko co chciałabyś
      By się zdarzyło
      Wszystko czego pragniesz
      By Twoim było...
       

    • Walentynki 2018!
     • Walentynki 2018!

     • 14 lutego obchodzimy Walentynki.

      Pamiętajcie, że:

      Kochać to nie znaczy być...
      Kochać to nie znaczy całować...
      Kochać to znaczy dla kogoś żyć...
      Kochać to znaczy jedno serce tylko miłować...
      Kochać to nie znaczy obiecywać gwiazdy z nieba...
      Kochać to znaczy być obok kiedy zajdzie potrzeba...
      Kochać to znaczy tylko Ciebie nosić w sercu...
       

       

    • Dyskoteka karnawałowa
     • Dyskoteka karnawałowa

     • Dnia 6 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klasy 7 i klas gimnazjalnych. 7 lutego swój bal karnawałowy mieli uczniowie klas 1-6 Szkoły Podstawowej.

    • 13 zasad bezpiecznego Internetu - 6 lutego 2018 - Dzień Bezpiecznego Internetu
     • 13 zasad bezpiecznego Internetu - 6 lutego 2018 - Dzień Bezpiecznego Internetu

     • Bezpieczeństwo w sieci to sprawa niezwykle istotna. Często słyszymy o namierzaniu kogoś przez Internet, o zawieraniu tragicznie kończących się znajomości albo utracie dużej ilości pieniędzy na produkty, które nigdy nie dotarły do klienta. Najczęściej jednak chodzi o zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem oraz podłączającymi się pod różne pliki niechcianymi linijkami kodu. Tutaj znajdziecie wyliczone zasady, które pozwolą wam ograniczyć te zagrożenia i bezpiecznie korzystać z komputera oraz surfować po ulubionych stronach w sieci.

      1. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.

      2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.

      3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).

      4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

      5. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.

      6. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

      7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.

      8. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).

      9. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.

      10. Jeżeli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY.

      11. Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.

      12. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.

      13. Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.

      Do tych zasad można jeszcze dodać jedną, niekoniecznie związaną bezpośrednio z Internetem. Jeżeli chcesz być pewien bezpieczeństwa swojego komputera nie podłączaj do niego dysków przenośnych ani kart pamięci nieznanego pochodzenia, nie podłączaj też swojego dysku do nieznanego komputera.

      Źródło: http://www.bezpiecznypc.pl/zapobieganie.php

     • Ferie w szkole

     • Punkt przedszkolny  i oddział "O" w dniach 22-26.02.2018r. (poniedziałek - piątek) pracują od godz. 9.00 do 13.00.

     • PROPOZYCJA ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM I SZKOŁY PODSTAWOWEJ PODCZAS FERII ZIMOWYCH:

     •  

       

      Data i godziny dyżurów

       

       

      Rodzaj zajęć

       

      Nauczyciel

       

      poniedziałek

      22 stycznia

      godz. 9.00 – 13.00

       

      Zajęcia dla uczniów klas I-III szkoły podst.

      Halina Nadolna

      Zajęcia z języka angielskiego dla uczniów gimnazjum

      Arleta Wygnalska

      Zajęcia sportowo – rekreacyjne dla uczniów szkoły podst. i gimnazjum

      Grzegorz Serafin

      Zajęcia wyrównawcze z chemii dla uczniów klasy VII i gimnazjum

      Wiesława Wiśniewska

       

      wtorek

      23 stycznia

      godz. 9.00 – 13.00

      Gry i zabawy w języku angielskim dla klas I-III szkoły podst.

      Joanna Napiórkowska

      Zajęcia sportowo – rekreacyjne dla uczniów szkoły podst. i gimnazjum

      Joanna Sekscińska

      „Magia filmu” – zajęcia z edukacji filmowej dla uczniów gimnazjum.

      Aneta Tarka

      Gry i zabawy logiczne. Zajęcia dla uczniów gimnazjum.

      Joanna Kuczewska

      Środa

      24 stycznia

      godz. 9.00 – 13.00

      Gry i zabawy świetlicowe dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

      Wioletta Odachowska

      „Książki naszych marzeń” zajęcia z edukacji czytelniczej dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

      Katarzyna Kalinowska

      Budujemy obwody elektryczne – zajęcia praktyczne z fizyki dla uczniów klasy VII i gimnazjum

      Bogusław Pietruszka

      Język niemiecki inaczej – uczymy się, powtarzamy, utrwalamy.

      Agnieszka Podsiad

      Czwartek

      25 stycznia

      godz. 9.00 – 13.00

       

      Zajęcia usprawniające pamięć i uczenie się.

       9.00 – 11.00 uczniowie szkoły podstawowej,

      11.00 – 13.00 uczniowie gimnazjum

      Małgorzata Dawid

      Programowanie – Logo, Scratch, Baltie

      Ewa Kiełczewska

      Ortografia na wesoło. Zajęcia dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej

      Maria Sosnowska

      Tajemnice sprzed wieków  - odkrywamy zagadki historii. Zajęcia dla uczniów gimnazjum.

      Elżbieta Kalata

      Piątek

      26 stycznia

      godz. 9.00 – 13.00

      Uczymy się grać w warcaby. Zajęcia dla uczniów klas I-III szkoły podst.

      Mariola Szymańska

      Uczymy się grać w szachy. Zajęcia dla uczniów klas I-III szkoły podst.

      Bożena Białowąs

      Gry i zabawy edukacyjne po angielsku. Zajęcia dla uczniów klas IV - VI

      Elwira Sikora

      Gry i zabawy logiczne. Zajęcia dla uczniów klas IV – VI.

      Lidia Banach

       

    • Bezpieczne Ferie Zimowe 2018.
     • Bezpieczne Ferie Zimowe 2018.

     • Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

      Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
      Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

      • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
      • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
      • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
      • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
      • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
      • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
      • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
      • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
      • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
      • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
      • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
      • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
      • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

      Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

       

      źródło: http://www.policja.pl/pol/kgp/biuro-prewencji/aktualnosci/50036,Bezpieczenstwo-podczas-ferii-zimowych.html               
                                    Wydział ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji KGP

    • Wesołych Świąt!
     • Wesołych Świąt!

     • Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
      życzymy wszystkim, aby ten wspaniały czas
      upływał w rodzinnej atmosferze
      i przyniósł wiele radości oraz optymizmu.