• ,, Jedno Podlasie, wiele kultur"
     • ,, Jedno Podlasie, wiele kultur"

     • 13 czerwca 2018 r. uczniowie z SP w Zabielu i Czerwonem udali się na wycieczkę w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez klasy drugie gimnazjum pt. ,, Jedno Podlasie, wiele kultur". Organizatorem wycieczki i opiekunem projektu była p. Elżbieta Kalata.

       

              Jako pierwszą uczestnicy zwiedzili synagogę w Tykocinie, w której  przewodnik opowiedział o religii i kulturze żydowskiej. Potem uczniowie udali się do restauracji Tejsza. W niej skosztowali żydowskich wypieków – tzw. uszu Hamana. Następnie zwiedzili meczet oraz tatarski cmentarz w Kruszynianach. Ostatnim punktem wycieczki była cerkiew Hagia Sophia w Białymstoku.

      Po wycieczce wszyscy byli zmęczeni, ale w bardzo dobrych humorach. Miała ona dla uczniów niebywałą wartość edukacyjną. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat różnych kultur na terenie Podlasia.

      Wyjazd został dofinansowany ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018.

      Autorki tekstu: Daria Remiszewska i Natalia Bajkowska – uczennice SP w Zabielu, uczestniczki projektu „Jedno Podlasie, wiele kultur”

    • Nagrodzeni gimnazjaliści na "Avengersach" w kinie Millenium w Łomży
     • Nagrodzeni gimnazjaliści na "Avengersach" w kinie Millenium w Łomży

     • 7 czerwca gimnazjaliści z Zabiela nagrodzeni w konkursie " Jesteś mocny, bądź pomocny" obejrzeli w Kinie Millenium w Łomży film " Avengers. Wojna bez granic", na który bilety ufundował Wójt Gminy Kolno. Seans sprawił uczniom wiele radości. 
      Nagrodzeni jednak nie spoczęli na laurach i niedługo znów wybierają się do Zwierzęcej Polany, tym razem z zapasem siana. Jednocześnie proszą o wsparcie osoby, które mogłyby to siano zawieźć do Rogienic Wypychy. Fundacja nie dysponuje własnym transportem. 
      Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o kontakt ze Szkołą Podstawową w Zabielu. 
       

    • Uczniowie z Zabiela pomogli Fundacji Zwierzęca Polana
     • Uczniowie z Zabiela pomogli Fundacji Zwierzęca Polana

     •  

      Uczniowie z klasy II a gimnazjum w Szkole Podstawowej w Zabielu w wyniku przeprowadzonych akcji sprzedaży babeczek oraz upieczonych przez siebie gofrów i tostów zebrali 930 zł i 57 gr. Pieniądze te zostały wpłacone na konto Fundacji Zwierzęca Polana, która pomaga zaniedbanym, niechcianym lub przeznaczonym na rzeź zwierzętom. 
      Uczniowie oraz nauczyciele koordynujący akcję pragną serdecznie podziękować firmom, bez których finansowego i rzeczowego wsparcia  nie udałoby się przeprowadzić wspomnianych akcji. Są to: Dwór Rogiński, PPHU KUAR z Zabiela, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, Ferma Drobiu "Banaś", Firma AimControllers z Zabiela.
      Wszystkie akcje pomocy fundacji przeprowadzono w ramach konkursu organizowanego przez GOPS w Kolnie pt. "Jesteś mocny, bądź pomocny".